PILATES – HARMONIJA GIBANJA

Kaj je pilates?

 

Ko ljudje vprašajo ‘kaj je pilates', je težko podati kratek in jedrnat odgovor, ki bi zajel bistvo tega kompleksnega pristopa vadbi. Je vadba. Je fizična aktivnost. Je znanost. Je tehnika. Vse to so definicije za obliko gibanja, katerega največja vrednost je v tem, da uravnoteženo krepi in razteza mišice celega telesa ter izboljšuje kakovost vsakdanjega življenja.

34 originalnih vaj je v 20-tih letih 20. stoletja oblikoval Joseph Pilates in jih svetu predstavil pod imenom 'Contrology'. Od njegove smrti leta 1967 so vaje doživele mnoge spremembe in prilagoditve, predvsem zaradi izboljšanega razumevanja mehanike gibanja, a bistvo ostaja isto: uravnotežena krepitev in raztezanje mišic celotnega telesa.

Pilates ljudje pogosto primerjajo z jogo. Upravičeno, saj združuje princip raztezanja iz joge z bolj 'zahodnjaškim' principom krepitve mišic. Ker v gibanju sodeluje celo telo, se enakomerno krepijo mišice hrbtenice, trupa, rok in nog, izboljša pa se tudi gibljivost sklepov.

Največji poudarek je na krepitvi globinskih mišic trupa, vendar vaje krepijo mišice celotnega telesa, tudi gležnje in stopala. Gibi so tekoči, saj prehajajo drug v drugega in nikoli ne zajemajo ene same mišične skupine. Sčasoma vadba v telesu oblikuje nove vzorce gibanja, ki so bolj lahkotni, bolj uravnoteženi in učinkovitejši.

Je nežna vadba, ki se lahko izvaja na tleh v sedečem ali ležečem položaju, ali na posebnih napravah ter s pripomočki (žoge, trakovi, itd.). Sodobne dopolnitve pilates vedno bolj približujejo rehabilitacijskim postopkom, ki so v rabi v fizioterapiji. Kljub nežnosti, pa je visoko učinkovita oblika vadbe, ki vas s prilagoditvami vodi skozi začetne pa do naprednih stopenj vadbe in tako ponuja izziv široki paleti vadečih.

Eden od temeljnih principov vadbe – dihanje – poskrbi za ustrezno oskrbo telesa s kisikom in posledično ustrezno obnovo celic tkiv, žlez in notranjih organov. Ustrezno prekrvavljena koža takoj postane bolj sijoča in dobi bolj mladosten videz. Z redno vadbo se dobrodejni učinki prekrvavljenosti kopičijo in ohranjajo.

Utrjene in prožne mišice zagotavljajo stabilnost sklepom in varujejo kosti človeškega telesa ter tako blažijo ali celo preprečujejo posledice stresnega vsakdana in procesa staranja. Znano dejstvo je, da po 30. letu ljudje vsako leto izgubimo določen odstotek mišične mase. Prav zato je pomembno redno izvajati vaje za krepitev mišic, kar je temeljni namen pilates vadbe. Z vadbo mišice pridobijo tonus, ki ne daje vtisa »napumpanosti«, temveč postanejo mišice artikulirane, sloke in predvsem funkcionalne. Princip krepitve tako podpira tudi proces izgube odvečne telesne teže, vendar le, če pilates vadbo dopolnite z drugimi oblikami gibanja, ki pripomorejo k izgubi odvečnih kilogramov (hoja, lahkoten tek, kolesarjenje, plavanje in drugo).

Danes se ljudje k pilatesu zatekajo zaradi preventive pred poškodbami in obrabami ali kot varen ter učinkovit način okrevanja po poškodbah ter operativnih posegih. Redna in kakovostno vodena vadba odpravlja in blaži bolečine v hrbtenici ter razvija pravilno držo. Pilates je primeren za večino ljudi; tudi starostnike, profesionalne športnike, plesalce.

Joseph Pilates je dejal: »Po 10. vadbah se boste počutili bolje, po 20. vadbah boste izgledali bolje in po 30. vadbah boste imeli popolnoma novo telo!« Bi se želeli prepričati?

 

pripravila

Maja Angelovska Kaiser

Pilates Pilareo